ست اداری (اوراق اداری):

ست اداری، از بخش های اصلی هویت بصری هر شرکت یا برند می‌باشد. یک ست اداری با ترکیبی مناسب می‌تواند بیشتر نیازهای روزمره شرکت‌ها را برای مکاتبات خود برآورده کند و با این کار می توانید به معرفی و تبلیغ کسب و کار خود بصورت یکپارچه و غیر مستقیم بپردازید.
که به مجموعه سربرگ، کارت ویزیت و پاکت نامه گفته می شود. در کنار آن ها، مواردی همچون کاغذ یادداشت، فلش کارت، کارت های اعتباری و پرسنلی، لیبل وسایل و … می توانند جایگاه داشته باشند.

سربرگ:

با یک سربرگ حرفه‌ای و مناسب می‌توانید شرکت خود را به‌خوبی معرفی کنید. پر کاربرد ترین وبیشترین سفارشات در بازار معمولا در دو نوع سربرگ A4 و A5 می باشد، ولی با توجه به نیاز کسب و کار خود می توانید سایز خاصی را نیز سفارش دهید.

سربرگ A4 و A5
در این مدل شما می‌توانید سربرگ را در دو نوع چسبدار و بدون چسب انتخاب کنید. معمولا این نوع از سربرگ‌ها روی کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم که مناسب قرار دادن در هر پرینتری است (گرماژ مناسب برای پرینت کردن را دارا بوده و مشکل جمع شدن کاغذ در پرینتر را نخواهد داشت) چاپ می‌شود. اگر برای چاپ سربرگ خود عجله ندارید تیراژ بالای ۱۵۰۰ عدد را انتخاب کنید تا مقرون به صرفه تر باشد در این حالت چاپ بصورت افست می باشد. درصورت انتخاب زیر ۱۵۰۰ تا معمولا سربرگ شما بصورت دیجیتالی چاپ می شود.

پاکت:

پاکت مناسب، اعتبار هر کسب و کاری را نشان می دهد و معمولا برای استفاده در قرار دادن سربرگ، فاکتور فروش، یادداشت، صورت حساب و … می باشد که با قرار دادن محصولات خود در پاکت، می توانید اعتبار شرکت و سازمان خود را حفظ و ارتقا ببخشید. کیفیت طراحی و چاپ پاکت نقش بسزایی در ارائه بهتر خدمات شما را دارد.

پاکت نامه:

پاکت نامه دارای نشانه و عنوان است و درج نشانی بر روی آن الزامی است. محل قرارگیری نشانه و عنوان معمولاً در نیمه ی سمت چپ و بالاست. نشانی نیز قاعدتاً در پایین سمت چپ قید می شود. چیدمان عناصر موجود در پاکت نامه بیشتر در حالت افقی انجام می گیرد. با پاکت نامه‌های طرح‌دار می‌توانید نامه‌های خود را ارزشمندتر کرده و توجه مشتری را بیشتر جلب کنید.
ابعاد پاکت نامه معمولاً متناسب با ابعاد سربرگ (A4) تعیین می شود. بهتر است ابعاد پاکت مورد نظر در حالت بسته شده، یک سوم ابعاد سربرگ به اضافه ی شش میلیمتر (پهنا و بلندا) باشد.
بیشتر پاکت نامه ها در سایز های: A3,A4,A5 و سایز خاص (طبق نیاز مشتری)، با وزن های: ۸۰،۱۲۰،۱۳۵ گرم طراحی و چاپ می شوند. که برای استفاده هر کدام از این نوع های مختلف بهتر است که از قبل نیاز سنجی شده باشد تا از تعویض و هزینه های اضافی جلوگیری گردد.
انواع پاکت: فانتزی,ملخی,اداری, پاکت نامه A4,A5، پاکت خاص
در فرم های اختصاصی پاکت نامه ست اداری می توان از کاغذ تحریر در گرماژ مختلف، کاغذ گلاسه، کاغذ گلاسه با سلفون مات یا براق، کاغذ کارتی، کاغذ فابریانو معمولی، کاغذ فابریانو مویی و انواع دیگر کاغذهای فانتزی استفاده کرد.
نکته ی پر اهمیت در طرح ست اوراق اداری، ضرورت هماهنگی بصری در تمامی محصولات آن است. به عبارت دیگر یک هویت مشخص باید در میان سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه، کارت پرسنلی و … موجود باشد. این هویت بصری مشترک می تواند از طریق ارائه ی عناصر بصری تزئینی مشترک و یا با نحوه رنگ پردازی و چیدمان مشابه و … ایجاد شود.
آنچه باید مورد توجه باشد، خالی نگهداشتن نیمه ی بالا و سمت راست پاکت جهت الصاق تمبر و انجام عملیات پستی است (در صورتی که هزینه پست پیشاپیش محاسبه شده باشد، استفاده از این بخش، نیز بلامانع است) البته مقصود از خالی بودن این بخش، عدم درج اطلاعات نوشتاری و تصاویری نظیر آرم است و استفاده از خطوط و فرم های تزئینی امکان پذیر خواهد بود، اگر چه همین موارد نیز بایستی با احتیاط انجام شود چرا که نصب تمبر و مهرهای پستی اثر گذاری خود را خواهند داشت.